© 2013-2017 - 1o Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας

Δημιουργία & Συντήρηση: Χρήστος Ρασπόπτσης

ο

Η Ιστορία του Σχολείου

Η  ιστορία  του  1ου  Δημοτικού  Σχολείου  Φλώρινας  ξεκινά  το  1904 ( επί  Τουρκοκρατίας )  που στεγάστηκε  σε κτίριο  που  αγοράστηκε το  1903  από  τον  Τούρκο  Ιντζέ – Πασά,  με  χρήματα  που συγκεντρώθηκαν  από  έρανο μεταξύ  των  μελών  της  ελληνικής  κοινότητας.

Λειτούργησε  ως   « αρρεναγωγείον »  για  τα  αγόρια  της  ελληνικής  κοινότητας,  όπου  εκτός  της αγωγής προσφέρονταν  επίσης διαμονή  και  διατροφή.

Το  1913, μετά  την  απελευθέρωση  της  Φλώρινας,  ονομάστηκε  « Α΄  Εξατάξιον  Δημοτικόν  Σχολείον Φλωρίνης  »  και συμπεριελήφθη  στα  επίσημα  πλέον  σχολεία  της  Ελλάδας.  Ο  αριθμός  των  μαθητών κυμαίνονταν  μεταξύ  187  και  457.

Την  περίοδο  της  γερμανικής  κατοχής  ( 1940 – 1944 )  κατελήφθη  από  τους  κατακτητές  και  σταμάτησε  η λειτουργία  του. Κατόπιν λειτούργησε  συνεχώς  μέχρι  και  το  1979  οπότε  και  κατεδαφίστηκε  για  να  οικοδομηθεί στη  θέση  του  το  σημερινό  διδακτήριο  που λειτουργεί  από  το  1981  μέχρι  σήμερα.

Τα  πρώτα  χρόνια  συστεγαζόταν  με  τη  σχολή  μαθητείας  της  ΔΕΗ  και  έπειτα  με  τα  1ο,  2ο  και  9ο Νηπιαγωγεία    τα  οποία λειτουργούν  στο  ίδιο  διδακτήριο  μέχρι  και  σήμερα.

Το  1ο  Δημοτικό  Σχολείο  Φλώρινας  βρίσκεται  στο  κέντρο  της  πόλης  της  Φλώρινας,  στη  θέση  « Ποτάμι ». Καταλαμβάνει  έκταση περίπου  2.500  τ.μ.,  σε  τρία  επίπεδα. Διαθέτει  21  αίθουσες  διδασκαλίας, 2  γραφεία εκπαιδευτικών,  αίθουσα  πολλαπλών  χρήσεων, πλήρως  εξοπλισμένη  ( εργαστήριο  πειραμάτων  Φυσικής  & Χημείας – εργαστήριο  Πληροφορικής – χώρο  προβολών ),  δανειστική βιβλιοθήκη  6.000  βιβλίων  και  κλειστό γυμναστήριο.

Το  σχολικό  έτος  2012 – 2013  στο  σχολείο  φοιτούν  203  μαθητές,  χωρισμένοι  σε  12  τμήματα.  Παράλληλα λειτοργεί και  ξεχωριστό Τμήμα  Ένταξης.  Το προσωπικό  του  σχολείου  απαρτίζεται  από :

24  εκπαιδευτικούς  διαφόρων  ειδικοτήτων

1 επιστάτη

1 σχολική  τροχονόμο

1 σχολικό  φύλακα

1 καθαρίστρια

Στις  δραστηριότητες  του  σχολείου  μας  μπορούμε  να  ξεχωρίσουμε :

Από  την  15η  Νοεμβρίου  2007,  διευθυντής  του  σχολείου  είναι  ο  Μάντσος  Γεώργιος.

Διδακτήριο

Σχολική Γιορτή 1975